Dzisiaj jest:
poniedziałek, 18 marca 2019

Szukaj:
Wybierz język:

Ludowy Zespół Sportowy Samborowice

Historia Klubu

Klub sportowy w Samborowicach został założony w 1909 roku przez nauczycieli tutejszej szkoły pana Gackę i Stoszka. Początkowo uprawiano w klubie tylko piłkę palantową. Od roku 1912 w klubie zaczęto trenować piłkę nożną, a jej założycielem był działacz pan Kolar. W 1931 roku został ufundowany przez ówczesnych działaczy i sportowców sztandar, którego wręczenia dokonał inspektor Minzer z Gliwic. Sztandar ten po renowacji dokonanej w 1979 roku jest przechowywany do chwili obecnej.

Po drugiej wojnie światowej działalność sportowa w Samborowicach była prowadzona pod wodzą prezesa Jana Sokola. Podobnie jak na początku istnienia klubu w latach 50-tych uprawiano w Samborowicach piłkę palantową, z dużymi z resztą sukcesami sportowymi. Drużyna naszego klubu zdobyła wtedy mistrzostwo powiatu i mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie.

Do wyróżniających się działaczy w tamtym okresie zaliczali się: Otlik Józef, Kubik Wiktor, Klos Izydor, Otlik Hubert, Kapuścik Emil, Witek Emanuel, Plura Bernard, Benek Ernest, Niewiera Jakub, Pieczarek Jerzy, Koterba Robert. Należy w tym miejscu dodać, że w okresie tym klub nie miał własnego boiska sportowego i zawody przeprowadzane były na łąkach prywatnych. Dopiero w roku 1952 wydzierżawiono teren pod boisko, a jego akt własności uzyskano w 1982 roku.

W latach 1956-57 pod przewodnictwem Pawła Błaszczoka, Lubomira Kotali, Ryszarda Niewiery oraz Alfreda Gromotki ponownie reaktywowano drużynę piłkarską. Jednak brak finansów uniemożliwił na dłuższą metę kontynuowanie tej dyscypliny. Ponowne odrodzenie piłki nożnej w Samborowicach nastąpiło w 1961 roku a głównymi działaczami byli wtedy Błaszczok Paweł, Gromotka Alfred i Miensopust Berthold.

W kolejnych latach prezesami klubu byli następujący działacze: Plura Paweł, Gromotka Alfred, Śliszka Jan, Ciepły Hubert, Niewiera Bruno (prezes działający przez ostatnie 20 lat ,w roku 2001-2002 Hanslik Emil). Piłkarze Samborowic w oficjalnych rozrywkach zaczęli występować od roku 1968. W latach 1968-1977 występowali w klasie "C" by w 1979 uzyskać awans do klasy "B", w okresie 1977-1980 drużyna występowała w klasie "B" uzyskując w sezonie 1979/80 awans do klasy "A", w której nasz klub występuje do chwili obecnej, zajmując czołowe miejsca w tabeli.

Bardzo istotnym momentem w historii naszego klubu była budowa pawilonu z zapleczem socjalnym i garażem, którą rozpoczęto w 1993 roku a ukończono 1994 wykonując większość prac w czynie społecznym . Budynek ten został z resztą zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu pt "Boisko w każdej wsi ośrodek sportu i rekreacji w każdej gminie" organizowanego przez redakcję dziennika "Rolnik polski".

Klub LZS Samborowice został w dniu 27. 05. 1996 odznaczony srebrną a 28. 04. 1999 złotą odznaką przez PZPN w Warszawie.

Finansowo klub wspiera Urząd Gminy w Pietrowicach Wielkich. Pomoc sprzętowo finansową niosą też byli zawodnicy i działacze , którzy wyemigrowali do Niemiec, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. W roku 2000 klub zmienił nazwę na Ludowy Zespół Sportowy Samborowice.

Członkowie drużyny

W klubie w oficjalnych rozgrywkach w klasie "A" występują seniorzy - 22 zawodników i juniorzy ??? 19 zawodników . Natomiast członkami naszego klubu jest 65 osób.

Trzon obecnej pierwszej drużyny stanowią: bramkarze: Radosław Kozak i Daniel Łuckiewicz, obrońcy: Piotr Świderek, Artur Wolnik, Andrzej Niewiera, Joachim Gromotka, Pospiech Roman, i Nieborowski Marek, Michał Niewiera.
Pomocnicy i napastnicy :Henryk Podolski, Tomasz Żymełka, Paweł Młot, Mariusz Cichoń, Daniel Otlik, Adam Karasiewicz, Mariusz Kretek, Marcin Tatara, Nieborowski Janusz, Witold Nawaryński , Przemysław Śliwiński.

Osiągnięcia klubu

Piłkarze Samborowic w oficjalnych rozgrywkach zaczęli występować od roku 1968. W latach 1968-1977 występowali w klasie "C" by w 1979 uzyskać awans do klasy "B" , w okresie 1977-1980 drużyna występowała w klasie "B" uzyskując w sezonie 1979/80 awans do klasy "A" , w której nasz klub występuje do chwili obecnej, zajmując czołowe miejsca w tabeli.

Władze klubu:

Prezes klubu: Niewiera Bruno
Wice prezes ds. sport.: Wolnik Artur
Wice prezes ds. org.: Sławik Bernard
Sekretarz: Parys Jerzy
Skarbnik: Witek Gerard
Członkowie zarządu: Niewiera Bernard, Mrowiec Gerard, Nieborowski Wilibald

Prezes honorowy: Hanslik Emil

Komisja Rewizyjna

Gromotka Józef
Klimek Hubert

Kontakt:

Niewiera Bruno, ul. Opawska 21
lub e-mail: aniew1@wp.pl

Samorząd
Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Przekraczamy Granice
Projekty współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Projekt pt. Moja gmina, moje miejsce, moja przyszłość jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Gminy partnerskie
SudiceLiederbach
Portal www.pietrowicewielkie.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij